Lazer Epilasyon Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Başarılı lazer epilasyon sonuçları için cilt rengi ve kıl yapısı uzman doktorlar tarafından dikkatle değerlendirilmelidir. Uygun olmayan kişilerde lazer epilasyona hiç başlanmamalıdır. İkinci aşama ise doğru lazer tipinin seçimidir. Üçüncü aşama ise doğru lazer dozunun seçimidir. Uygulama kolaydır fakat deneyimli uygulayıcılar tarafından yapılmalıdır. Lazer epilasyon uygulaması sırasında cilt soğutulmalıdır. Soğutma ciltte problem oluşmasını önler. Cilt, lazer epilasyon esnasında korunmuş olur ve acı hissi azaltılır. Lazer epilasyon sistemlerine ilave edilmiş bir cihaz sayesinde aktif soğutma yapılmaktadır.

Burada kullanılan sistem hava ve su soğutma sistemi olarak bilinmektedir. Son yıllarda geliştirilen ‘buz başlık’ özellikli epilasyon cihazları, uygulama sırasındaki ağrı ve acıları büyük ölçüde azaltmıştır. Bu nedenle ‘buz başlık’ özellikli cihazları tercih etmek gerekir.

Lazer Epilasyon Konusunda Bilinmesi Gerekenler2

 Lazer Epilasyon Konusunda Bilinmesi Gerekenler

 

 

 

 

 

 

Burada kullanılan sistem hava ve su soğutma sistemi olarak bilinmektedir. Son yıllarda geliştirilen ‘buz başlık’ özellikli epilasyon cihazları, uygulama sırasındaki ağrı ve acıları büyük ölçüde azaltmıştır. Bu nedenle ‘buz başlık’ özellikli cihazları tercih etmek gerekir.

Lazer Epilasyon Konusunda Bilinmesi Gerekenler6

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayrıca son dönemde çıkarılan ek cihazlar ile ekstra soğutma sağlanabilmektedir. Bu ekstra cihaz, ayrıca soğutma sağlamakta, epilasyon yapan başlığa takılmakta ve ihtiyaç duyulan soğutmayı mükemmel olarak sağlamaktadır.

Yukarıda solda görülen resimdeki cihaz bu amaçla üretilen bir cihazdır. Bu cihaz yanlış başına epilasyon yapmaz, epilasyon cihazlarına ek soğukluk sağlar. Yine yukarı sağdaki resimde ise aynı cihazın epilasyon başlıklarına geçen konnektörleri görülüyor. Diode veya IPL lazer cihazlarının başlıklarına geçen bu konnektörler, uygulama sırasında hasta vücuduna ekstra soğukluk vermekte ve hastanın acı ve sızı hissetmesini minimuma çekmektedir.

Lazer epilasyon yönteminin başarısı ise şunlara bağlıdır; vücut bölgesi, cilt tipi (cilt rengi), kıl kalınlığı, kıl rengi ve hormonsal bileşenler. Lazer epilasyon, tüm bunlar dikkate alındığında vücut bölgeleri için ortalama 6 seansda başarıyla kıl yoğunluğunu ve kalınlığını azaltmaktadır. Yüz bölgesinde lazer epilasyon seans sayısı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Ortalama 8 seans gerekebileceğini söyleyebiliriz. Lazer epilasyon uygulaması sırasında hafif ağrı olabilir. Bu ağrı, çamaşır lastiği çarpma hissi gibi, karıncalanma ya da hafif iğne batması şeklinde tarif edilmektedir.

Diode lazer epilasyon cihazı

Diode, ülkemizde bilinen adı ile ‘Ütüleme Lazer Epilasyon’, özellikle koyu tende başarılı bir şekilde uygulanabilmesi ile ünlüdür. Ancak IPL tekniği ile karşılaştırıldığında ince ve açık renkli tüylerde başarı yüzdesi düşük kalmaktadır. Yüksek hızla ve vücudun göğüs, sırt gibi büyük alana sahip bölgelerine uygulanabilmesi ile avantajlı duruma sahiptir.

Diode lazerin, öncelikle beyaz tenli kişilerde uygulanması tavsiye edilmektedir. Ama koyu tende de başarı ile uygulanabilmesi mümkündür.

Diode lazerde daha uzun lazer dalga boyları kullanılır ve böylelikle koyu tenli kişilerde daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Cilde daha güvenli ve daha yoğun etki edebilecek bir sistemdir. Vücudun daha büyük bölgelerine daha hızlı tedavi uygulanabilmesini de sağlamaktadır.

Diode lazer 808 nanometre dalga boyu ile alexandrite lazerden daha uzun dalga boyuna sahiptir. Uzun dalga boyu bu lazer için de avantaj ve dezavantajlara neden olmaktadır. Diode lazer kalın ve ince tüm kıl tiplerinde epilasyon için tercih edilen bir lazer tipidir. Diode lazer epilasyon sistemi, ayarlanabilen modları sayesinde diğerlerinden farklı olarak ince kıl epilasyonunda kullanılabilmektedir.

Streak SHR OPT Ütüleme Sistemli IPL Epilasyon Cihazı

Diode lazerin en önemli avantajlarından biri derine yerleşimli kıllarda etkili olabilmesidir. Alexandrite lazerin yetersiz kalabildiği sırt, omuz, kol ve yüz kıllarında daha başarılıdır. Koyu cilt tiplerinde de diode lazer rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyon işlemine başlamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

En az 1 ay öncesine kadar ağda, depilasyon gibi kılları kökünden koparan işlemleri yapılmamış olmalıdır. Lazer epilasyon seansında etkinin en iyi olabilmesi için kıllar kıl kökünde olmalıdır. Lazer epilasyon anagen denilen aktif büyüme evresinde bulunan kıllara en fazla etki eder. Lazer epilasyon seansından en az 1 ay öncesine kadar güneş banyosu amaçlı güneşlenilmemiş ve solaryum’a gidilmemiş yani kısaca bronzlanılmamış olmalıdır. Yakın zamanda yapılmış kısa süreli bir güneş banyosu bile seansı yapacak uzmana bildirilmelidir. İlk seans ya da test seansı öncesi kıllar traş edilmeden görülmelidir.

Seans öncesi hazırlıkları

İlk görüşmede hiçbir uygulama yapılmadan konunun uzmanları kılları ve bölgeyi görmelidir. İlerleyen seanslarda lazer epilasyon uygulamasından 3-4 gün önce bölgenin evde uygun şekilde jilet ile traş edilmesi seansta vakit kaybını önler. Lazer epilasyon yapılacak alana lokal anestezik krem uygulaması bazı durumlarda nadiren gerekebilir. Etkin soğutma uygulanabilirse genellikle anestezik maddeye çoğunlukla gerek kalmaz. Ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde lokal anestezik kremler 1 saat öncesinden strech film ile kapatılarak uygulanırsa ağrıyı azaltır.

Lazer Epilasyon Konusunda Bilinmesi Gerekenler1

Ütüleme Sistemli SHR Epilasyon Cihazı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lazer epilasyon nasıl uygulanır?

Lazer epilasyon yapılacak alan, traş makinesi ya da jilet ile kısaltılır. Alexandrite lazerlerde genellikle traş makinesi, diode lazerde ise jilet tercih edilir. Kullanıcı ve uygulanacak kişiye lazer ışınlarından gözleri koruyan gözlükler takılır. Gözlüksüz işlem yapılmamalıdır. Sonra kullanıcı lazer epilasyon uygulamasına başlar. Lazer epilasyon cihazları ışık enerjisini bir el cihazı yardımıyla uygularlar. Lazer makinesi içinde oluşan lazer ışığı el aleti ile cilde ulaştırılır. Lazer epilasyon sırasında el cihazı yardımı ile tekrarlayan lazer atışları cilde uygulanır. Her lazer atışı ciltte belli bir alanı tarar. Bu lazer atışı sonrası lazerin kıl kökünde ısı enerjisine dönüşümü ile tahrip olur. Bu sayede uygun dönemde yani büyüme fazındaki olan kıl kökleri yeni kıl üretme fonksiyonunu tamamen ya da kısmen uzun süreli olarak kaybeder.

Lazer epilasyon sonrası

Lazer Epilasyon seansından sonra açıktan koyuya kadar değişen bir kırmızılık ve kıl etrafında hafif bir şişlik yani ödem oluşabilir. Lazer epilasyon seansı sonrası oluşan bu reaksiyon genellikle 1-2 saat içinde azalarak yok olur. Bazen 1-2 güne kadar da uzayan hafif kızarıklık olabilir. Bu tür bölgesel reaksiyon için nemlendirici kremler çoğunlukla yeterli olur. Lazer epilasyon uygulanan kişilere, lazer epilasyon uygulaması sonrasında dikkat edecekleri hususlarla ilgili detaylı bilgi verilir. Lazer epilasyon uygulaması yapılan bölgenin 2 hafta boyunca güneş ışığına maruz kalmaması, güneş banyosu yapılmaması ve solaryuma girilmemesi gerekir.

Lazer epilasyonun zararları var mıdır?

Lazer epilasyonun bilinen ve önemli bir zararı yoktur. Zaman zaman kalitesiz cihaz kullanımından veya uygulayıcı acemiliğinden kaynaklı yanıklar oluşabilir. Bunun bir başka nedeni de bazı uygulayıcıların seans sayısın aza çekebilmek için yüksek dozda enerji vererek işlem yapmasındandır.

İyi ve yüksek kaliteli epilasyon cihazı, iyi ve tecrübeli uygulayıcı ve kişiden kişiye değişen seans sayısı azaltılmadan yapılan epilasyonlarda yanık ve yara oluşmasına rastlanmaz.

Lazer epilasyon uygulaması kaç seans yapılır?

Lazer epilasyon uygulanan vücut bölgesine göre seans sayısı değişmektedir. Yüz bölgesinde seans sayısı ortalama 8 seanstır. Kıl köklerinin bir kısmı dinlenme zamanındadır. Lazer epilasyon seansı sadece uygulanan bölgedeki aktif büyüyen tüylerin köklerine etki edebilmektedir. Dinlenme halindeki kıl kökü lazer epilasyon uygulamasından ya etkilenmemektedir ya da çok az etkilenmektedir. Bu yüzden bölgeye göre değişmekle birlikte 1-2 ay aralıklarla tekrarlanan uygulamalar yapılmak zorundadır. Çoğunlukla 1-2 ay arayla yapılan ortalama 6-8 uygulama sonuç için yeterlidir. Bu yolla uygulanan ve yukarda sayılan özelliklere göre değişmekle birlikte kıl miktarı önemli ölçüde %80’lere kadar azalmaktadır.